„Zaproś mnie na swoją lekcję”

Nauczanie zdalne w czasie pandemii przyjęliśmy jako zło konieczne. Budzi ono kontrowersje i ogromną krytykę. Jednak z całą pewnością możemy powiedzieć, że otwiera okno na świat.  

Stało się to za sprawą naszego udziału w projekcie ogólnopolskim „Zaproś mnie na swoją lekcję”.  Został on stworzony przez panie Magdalenę Krajewską i Irminę Żarską.   Polega na zapraszaniu nauczycieli do prowadzenia na terenie całej Polski ciekawych zajęć online. Podczas spotkań prezentowane są treści wybiegające poza podstawę programową, pozwalające na rozwijanie zainteresowań i zdobywanie wiedzy w przyjemny i twórczy sposób. Są to atrakcyjne zajęcia dla uczniów. 

Ta wspaniała inicjatywa pozwoliła nam już wiosną, podczas pierwszego lockdownu, uczestniczyć w interesujących lekcjach z udziałem gości z całej Polski.  

Za sprawą tego projektu odwiedziliśmy Kujawy z panią Magdaleną Krajewską , Śląsk z panią Joanną Waszkowską oraz Kaszuby z panią Anną Konarzewską. Poznaliśmy gwarę kujawską, śląską i język kaszubski. Byliśmy gośćmi na wybiegu części mowy zorganizowanym przez panią Katarzynę Polak. Dzięki tej inicjatywie, z panią Anną Foks, zwiedziliśmy wirtualnie Auschwitz-Birkenau, poznaliśmy pracę znanej dziennikarki i pisarki Aleksandry Pezdy, gościliśmy też wielokrotnego Mistrza Polski w Chodzie Sportowym, Rafała Augustyna.  

 Analizując ubiegły rok, doszliśmy do wniosku, że zdalna szkoła powinna opierać się na ciekawych projektach. Zatem, kiedy z powodu pandemii koronawirusa zawieszono zajęcia dydaktyczno-wychowawcze także w tym roku szkolnym, tylko czekaliśmy, aż ponownie ruszy projekt.                           Z przyjemnością skorzystaliśmy z tej możliwości.  

Gościliśmy u siebie już panią Agnieszkę Halamę, która pokazała nam swoje kwadraciaki i zmotywowała do sporządzania notatek graficznych. Poznaliśmy także tajniki scetnochingu  i panią Kamilę Plewę, która wprowadziła nas  w świat punktorów, separatorów i skutecznych narzędzi do efektywnego przyswajania wiedzy. Przenieśliśmy się do czasów dawnych Słowian  i odprawialiśmy dziady z panią Joanną Niewiadomską- Serafinko. Pani Katarzyna Towbin, zapewniając świetną zabawę podczas lekcji języka angielskiego, wytłumaczyła nam o co kaman z false friends i jak uniknąć pułapek w tłumaczeniach. Wyruszyliśmy na wirtualną wyprawę po wspomnieniach z panią Sabiną Pilat, by podziwiać cudowne widoki i poznać smak podróży.  A przed samymi świętami, z tą samą podróżniczką  i nauczycielką, odwiedziliśmy  biegun północny i spotkaliśmy się  z Mikołajem.   

Cieszy nas to, że dzięki takim przedsięwzięciom nauczanie zdalne może być atrakcyjne, otwiera nowe możliwości, odczarowuje codzienność zarówno uczniów jak i nauczycieli.