Neuropediatria – kiedy?
Kiedy zgłosić się z dzieckiem do neuropediatry?
Spora część problemów i chorób leczonych przez neuropediatrów ma reperkusje w wielu dziedzinach życia dziecka, dlatego warto w porę je leczyć, a przede wszystkim prosić o pomoc i wszelkie niezbędne porady, gdy są potrzebne.
Czym jest neuropediatria?
Neuropediatria to dział pediatrii, który skupia się na leczeniu chorób układu nerwowego u noworodków, niemowląt, dzieci i młodzieży. Bardzo ważne jest, aby w porę się do nich odnieść, aby przeprowadzić prawidłowe leczenie, a także, aby być zawsze czujnym i wiedzieć z pierwszej ręki, jakie są najczęstsze choroby u małych dzieci. Należy podkreślić, że neuropediatria zwraca szczególną uwagę na neurorozwój i zakłócenia spowodowane chorobą neurologiczną lub nieneurologiczną, na to jak układ nerwowy stopniowo dojrzewa i jak stopniowo nabywane są zdolności aż do osiągnięcia autonomii w dorosłości.
Co leczy neuropediatra?
Problemy, które leczy neuropediatra są bardzo różnorodne, obejmują złożone choroby i zaburzenia neurorozwojowe.
Autyzm i zespół Aspergera.
Pochodzenia biologicznego, autyzm jest zaburzeniem, które powoduje trudności w komunikacji, języku, towarzyskości i zachowaniu dziecka. Kiedy autyzm staje się bardziej poważny, tworzy się zespół Aspergera, specjalna forma autyzmu z dużo bardziej subtelnymi objawami.
Malformacje układu nerwowego.
Jeśli istnieją zmiany w rozwoju anatomicznym układu nerwowego, jego nieprawidłowa struktura powoduje chorobę. Malformacje te mogą być spowodowane czynnikami dziedzicznymi lub środowiskowymi.
Epilepsja.
Z różnych powodów grupa neuronów mózgu może mieć nieprawidłową aktywność elektryczną, która nie podąża za skoordynowanym rytmem pozostałych. W tych przypadkach pojawia się gwałtowna i chwilowa dezorganizacja funkcji tych neuronów, które nazywane są napadami. Gdy napady te powtarzają się, rozwija się padaczka.
Neurorozwój.
Bada ona dojrzewanie układu nerwowego i stopniowe nabywanie jego zdolności, aż do osiągnięcia autonomii w wieku dorosłym.
Ból głowy.
Najczęstszymi przyczynami bólu głowy w dzieciństwie są migrena i stres. Warto znać objawy, ponieważ może się za nimi kryć poważny uraz.
Niepełnosprawność intelektualna.
Niepełnosprawność intelektualna jest spowodowana wieloma różnymi zaburzeniami, w których dochodzi do zatrzymania nabywania umiejętności przyczyniających się do ogólnej inteligencji danej osoby. Diagnozę opóźnienia ustala się na podstawie porównania. W przypadku dziecka z podejrzeniem niedorozwoju należy określić poziom rozwoju dziecka i porównać go z poziomem neurorozwojowym innych dzieci w tym samym wieku. Wymaga to fachowej wiedzy na temat neurorozwoju, która pozwala na trafną obserwację kliniczną.
Dziecięce porażenie mózgowe.
Mózgowe porażenie dziecięce, obejmuje grupę przewlekłych zaburzeń, których skutkiem jest uszkodzenie mózgu podczas rozwoju niemowlęcia. Uraz jest jednorazowy, tzn. zdarza się tylko raz i nie nawraca, ale jego skutki są trwałe. Wpływa ono na zdolności motoryczne w postaci paraliżu i może również upośledzić wzrok, słuch, język lub inteligencję dziecka.
Wcześniactwo.
O wcześniaku mówimy wtedy, gdy urodzi się przed 37 tygodniem ciąży. Są to bardzo delikatne dzieci, które ze względu na swoją niedojrzałość cierpią na liczne problemy zdrowotne, mogą mieć trudności neurorozwojowe i niepełnosprawność. Wcześniactwo występuje szczególnie u dzieci urodzonych przed 32 tygodniem i ważących mniej niż 1500 gramów.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).
To zaburzenie zachowania, powszechnie znane jako ADHD, ma pochodzenie organiczne, które powoduje zmniejszenie koncentracji uwagi, z lub bez impulsywności i nadpobudliwości. Wpływa na zachowanie we wszystkich sytuacjach i środowiskach, zakłócając naukę i relacje społeczne, co pogarsza jakość życia osób, które na nią cierpią. ADHD zaczyna się w dzieciństwie i trwa przez całe życie, przy czym zmiany jakościowe i ilościowe jego objawów są bardzo duże, ale mają konsekwencje dla zdrowia dziecka i przyszłego dorosłego.
Jak widać, problemów, które leczą neuropediatrzy jest wiele i są one bardzo zróżnicowane, nie zapominając o tym, że są oni specjalistami w leczeniu dziecięcych tików i zaburzeń snu, a także chorób genetycznych, metabolicznych, a nawet nerwowo-mięśniowych.
Kiedy należy zabrać dziecko do neuropediatry?
Leczenie tego typu zaburzeń w odpowiednim czasie jest kluczowe dla prawidłowej ewolucji i wzrostu dziecka. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jakiego typu badania medyczne należy wykonać w zależności od wieku, aby uniknąć wszelkiego rodzaju chorób. Jeśli chodzi o wiedzę, kiedy zabrać dziecko do neuropediatry, warto zwrócić uwagę na te trzy powszechne zachowania.
Trudności w nauce.
Powinieneś zabrać swoje dziecko do neuropediatry, jeśli rozpoznasz u niego jakiekolwiek trudności w nauce, takie jak problemy z przystosowaniem się do szkoły, problemy z czytaniem lub pisaniem, lub deficyt uwagi, który często jest jednym z głównych problemów w nauce.
Problemy behawioralne.
Dzieci nie zawsze zachowują się źle celowo. Mogą być tego przyczyny. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich zachowanie, aby móc odróżnić niewłaściwe zachowanie od zaburzenia zachowania. Obejmuje ono problemy z kontrolowaniem impulsywności i agresywności. Oprócz rozwijania bardzo nieelastycznych zachowań, które sprawiają, że nie są w stanie tolerować frustracji. Wyróżnia się również nadpobudliwość, która powoduje, że dziecko nie jest w stanie kontrolować swoich ruchów. Ważne jest, aby w porę wykryć tę patologię, gdyż konsekwencje mogą być bardzo negatywne.
Opóźnienia i zaburzenia rozwojowe.
Do najczęstszych należą opóźnienia językowe i opóźnienia w chodzeniu. Główną trudnością jest jak najwcześniejsze wykrycie tych opóźnień, aby nie przerodziły się one w zaburzenia. W tych przypadkach niezwykle ważne jest sprawdzenie, czy mamy do czynienia z wolniejszą ewolucją rozwoju, ale przebiega ona w prawidłowej kolejności, czy też przeciwnie — istnieją ważniejsze problemy, które ograniczają ewolucję.
0 Comment